Stamtavla över Simonsstammens huvudgrenar

Av Per Andersson & Johan Lindhardt

 

 

Beteckning

 

         0    1    2    3    4    5    generationer efter Lars Månsson

Bostadsort

Född

Död

Barn

Stamfader

 

SIMON, bonde (Fagerhult)

Långaryd F

15…

15…

 

Son

 

 PER Simonsson, bonde (Kambo)

Färgaryd F

15…

16…

 

Sonson

 

   MÅNS Persson, bonde (Holmen)     

Långaryd F

15…

1663c

 

 

 

   g 16… ELIN …                             

 

15…

16…

2

Sonsonson

 

     LARS Månsson, bonde (Holmen)

Långaryd F

16…

16861024b

 

 

 

     g 16… INGEGERD …      

 

16…

16…

3

S-a

 

        ELIN Larsdtr                     

Långaryd F

1641å

17180502

 

 

 

        g1 1661c JÖNS Andersson, bonde (Höljeryd), nämndeman

 

16…

1676…

4

 

 

        g2 1677… BENGT Bengtsson, bonde (Höljeryd), länsman

 

1653å

17000204b

0

S-aA

g1

           ANDERS Jönsson, bonde (Höljeryd), länsman

Långaryd F

1662å

17160422b

 

 

 

           g 16960524 INGRID Nilsdotter

 

1676…

17530209

8

S-aA-a

 

              = a (Anna Andersdtr, se band I, länsmansgrenen)

 

 

 

 

S-aA-b

 

              = b (Kerstin Andersdtr, se band II, länsmansgrenen)

 

 

 

 

S-aA-C

 

              = C (Jöns Andersson, se band II, länsmansgrenen)

 

 

 

 

S-aA-d

 

              = d (Ingeborg Andersdtr, se band III, länsmansgrenen)

 

 

 

 

S-aA-E

 

              = E (Bengt Andersson, se band IV, länsmansgrenen)

 

 

 

 

S-aA-F

 

              = F (Peter Andersson, se band IV, länsmansgrenen)

 

 

 

 

S-aA-G

 

              = G (Anders Andersson, se band IV, länsmansgrenen)

 

 

 

 

S-aA-H

 

              = H (Nils Andersson, se band IV, länsmansgrenen)

 

 

 

 

S-aB

g1

           PER Jönsson | Florenius, informator

Uppsala

1663…

16930318

og

S-ac

g1

           ELISABETH Jönsdtr

S Hestra F

1668å

17050117

 

 

 

           g(2) 16941209 NILS Jonsson, bonde (S Tunnerbohult), uppbördsman  

 

1664å

17170412b

4

S-aca

 

              ANNA Nilsdtr                               

S Hestra F

16950919

17091003b

 

S-acb

 

              BRITA Nilsdtr                                        

Gryteryd F

1696…

17800414

 

 

 

              g 17200626 MÅNS Gunnesson, bonde (Hornaberg)       

 

169511…

17680117b

8

S-acb A

 

                 NILS Månsson                                     

S Hestra F

17210202

17210312b

 

S-acb b

 

                 ELISABETH Månsdtr                          

Krogsered N

17220210

17990528

 

 

 

                 g 17490521 NILS Erlandsson, bonde (Yered Backen)        

 

17240212

17970115

4

S-acb ba

 

                    KERSTIN Nilsdtr                              

Krogsered N

17500401

18220418

 

 

 

                    g 17800604 ERIK Svensson, bonde (Yered Backen)

 

17500830

18131024

3

S-acb bb

 

                    BRITA Nilsdtr                                       

Krogsered N

17530422

18110621

 

 

 

                    g 17780528 PETER Svensson, bonde (Yered mgd)        

 

17560514

18120920

6

S-acb bC

 

                    ERLAND Nilsson  

Krogsered N

17560909

17781029

og

S-acb bd

 

                    MAGNUS Nilsson                   

Krogsered N

17610817

17751219

 

S-acb c

 

                 KERSTIN Månsdtr                    

Drängsered N

17240227

17970202

 

 

 

                 g 17510522 JON Månsson, bonde (L Gässelia)

 

1729c

18080427

7

S-acb ca

 

                    MARIA Jonsdtr                      

Vessige N

17520130

17550829

 

S-acb cb

 

                    BRITA Jonsdtr                      

Vessige N

17540202

17550909

 

S-acb cC

 

                    MÅNS Jonsson, bonde (Gudvarshult)     

Krogsered N

17560410

17810412

 

 

 

                    g 17780104 BRITA Svensdtr        

 

17520618

18240226

2

S-acb cd

 

                    Maja Brita Jonsdtr                           

Vessige N

17600709

18301022

 

 

 

                    g1(2) 17830406 REINHOLD Svensson [bror t S-acb G-g],

 

17470410

17960802

5

 

 

                    bonde (St Grimshult)             

 

 

 

 

 

 

                    g2 18000223 JOHANNES Bengtsson, torp (u St Grimshult)

 

17761228

18320417

2

S-acb ce

 

                    HELENA Jonsdtr                         

Drängsered N

17620317

18340321

 

 

 

                    g1 17900624 OLOF Bengtsson, bonde (L Gässelia)

 

17580531

18200407

0

 

 

                    g2(1) 18240104 ERIK Månsson, bonde (L Gässelia)

 

17861022

18…

0

S-acb cF

 

                    MAGNUS Jonsson                           

Drängsered N

17650626

17670630

 

S-acb cG

 

                    GUNNE Jonsson                           

Drängsered N

17670320

17690526

 

S-acb d

 

                 ANNA Månsdtr                                

Långaryd F

17260817

17950823

 

 

 

                 g 17490618 JONAS Jonsson | Risberg, bonde (Mosshult)

 

17120211d

17750518

8

S-acb da

 

                    CHRISTINA Jonasdtr                   

Drängsered N

17500205

17860409

 

 

 

                    g 17740106 BENGT Olofsson, bonde (L Gässelia)

 

1745c

17840325

5

S-acb db

 

                    ELIN Jonasdtr                                    

Långaryd F

17511114

17531205

 

S-acb dc

 

                    BRITA Jonasdtr                             

Drängsered N

17540215

18280225

 

 

 

                    g 17880624 JOHANNES Berntsson, bonde (L Gässelia)

 

17560717

18280103

4

S-acb dD

 

                    MÅNS Jonasson, …           

17570925

 

> 

S-acb de

 

                    ELIN Jonasdtr  

17591216

 

> 

S-acb df

 

                    JOHANNA Jonasdtr  

17630220

 

> 

S-acb dg

 

                    ANNA Jonasdtr   

17660715

 

> 

S-acb dH

 

                    JOHANNES Jonasson  

Torup N

17690601

17700719

 

S-acb e

 

                 GUNNOR (Gunnil) Månsdtr  

Vessige N

17290114

18220711

 

 

 

                 g(2) 17560411 NILS Bengtsson [bror t S-acb h-g], bonde (Hukered)  

 

17240629

18020525

8

S-acb eA

 

                    BENGT Nilsson, bonde (Väby krågd)  

Vessige N

17561010

17960622

 

 

 

                    g(1) 17860319 KERSTIN Torbjörnsdtr  

 

17551003

18040124

1

S-acb eb

 

                    INGEBORG Nilsdtr                         

Vessige N

17580910

18090710

og

S-acb eC

 

                    GUNNE Nilsson, bonde (Väby yttregd)  

Vessige N

17600618

17970306

 

 

 

                    g 17850516 INGEGERD Andersdtr  

 

17670123

18080919

6

S-acb ed

 

                    BRITA Nilsdtr                              

Vessige N

17620610

18320531

 

 

 

                    g 17860402 JOHANNES Jonsson, bonde (Hukered)       

 

17610205

18090201

10

S-acb eE

 

                    MAGNUS Nilsson              

Vessige N

17650903

17660621

 

S-acb ef

 

                    MARIA Nilsdtr                             

Vessige N

17670414

18360113

 

 

 

                    g 17891222 REINHOLD Olsson, bonde (Hukered)           

 

17601211

18311117

10

S-acb eg

 

                    CHRISTINA Nilsdtr             

Vessige N

17701121

18001202

 

 

 

                    g(1) 17880615 ERIK Alfsson, bonde (Bjerrome backagd)

 

17580407

18090509

7

S-acb eH

 

                    MAGNUS Nilsson, bonde (Skrea bäckagd)                       

Skrea N

17740821

18340609

 

 

 

                    g1 17991208 ANNA Christensdtr           

 

17750605

18080718

4

 

 

                    g2 18090205 Anna Beata Persdtr           

 

17841028

18201008

5

 

 

                    g3 182… SVENBORG Eliasdtr               

 

17800407

18421027

0

S-acb F

 

                 GUNNE Månsson, …                 

Gryteryd F

17330914

17591103

og

S-acb G

 

                 NILS Månsson, bonde (Månsabo)            

Krogsered N

17370825

17680913

 

 

 

                 g(1) 17620404 INGRID Svensdtr [syster t S-acb cd-g1]       

 

17411011

18241014

3

S-acb GA

 

                    MAGNUS Nilsson                          

Drängsered N

17620407

17620425b

 

S-acb Gb

 

                    MARIA Nilsdtr                                      

Krogsered N

17631003

17851217

og

S-acb Gc

 

                    SVENBORG Nilsdtr                 

Krogsered N

17660531

17710825

 

S-acb h

 

                 ELIN Månsdtr                                            

Gryteryd F

17400930

18131021

 

 

 

                 g1 17660511 MAGNUS Bengtsson Lagerstedt [bror t S-acb e-g],

 

17390405

17851104

2

 

 

                 organist, bonde (Risås), nämndeman

 

 

 

 

 

 

                 g2 17931215 ANDREAS Persson, bonde (Risås)                 

 

1765…

18000504

0

S-acb ha

g1

                    CHRISTINA Magnusdtr Lagerstedt        

Gunnarp N

17660616

1815…

 

 

 

                    g 17860417 SVEN Svensson [bror t S-acb hb-g],              

 

17610817

18391203

4

 

 

                    bonde (Ulabo Ö Ödgärdet)                        

 

 

 

 

S-acb hb

g1

                    BRITA Magnusdtr Lagerstedt                 

Gryteryd F

17700120

17900112

 

 

 

                    g 17870106 BENGT Svensson [bror t S-acb ha-g], bonde (Risås)

 

17630929

 

1

S-acC

 

              JOHAN Nilsson                                

S Hestra F

17010328

17…

 

S-acd

 

              ELISABETH Nilsdtr                       

S Hestra F

17050113

17060506b

 

S-aD

g1

           SVEN Jönsson | Florenius, tullvisitör            

Halmstad

1669å

17360119

 

 

 

           g1(2) 17210416 BOEL Hansdtr                        

 

16…

17211120

0

 

 

           g2 17220427 PETRONELLA Andersdtr           

 

16…

17…

0

S-B

 

        NILS Larsson, bonde (Holmen)                         

Långaryd F

1644å

17040306b

 

 

 

        16… GUNNEL Persdtr            

 

1650å

17481104

3

S-Ba

 

           INGEGERD Nilsdtr                               

Långaryd F

1675å

17180216å

 

 

 

           g1 16970418 GRELS Persson, bonde (Holmen)                        

 

1670å

17101228b

6

 

 

           g2 17130621 ARVID Svensson, bonde (Kråkshult)                    

 

16…

17…

3

S-Baa

g1

              ANNA Grelsdtr                                       

Långaryd F

16980418

16990903b

 

S-Bab

g1

              BENGTA Grelsdtr                            

Långaryd F

16991211

17071020b

 

S-BaC

g1

              BENGT Grelsson, …        

17010919

 

> 

S-Bad

g1

              ANNA Grelsdtr                                            

Långaryd F

17031201

17081018b

 

S-BaE

g1

              PER Grelsson, …             

1706c

 

> 

S-BaF

g1

              NILS Grelsson, …            

1709c

 

> 

S-Bag

g2

              INGEBORG Arvidsdtr      

Långaryd F

17140511

17740302

 

 

 

              g(2) 17510626 SVEN Andersson, bonde (Långaryd skgd)    

 

17040620

17930413

3

S-Bag A

 

                 SVEN Svensson, snick         

Långaryd F

17520805

17960928

og

S-Bag b

 

                 SARA Svensdtr                           

Långaryd F

17540210

17551020

 

S-Bag C

 

                 NILS Svensson, …                    

Långaryd F

17571223

17770118

og

S-BaH

g2

              GRELS Arvidsson                                          

Långaryd F

17160319

17160415b

 

S-BaI

g2

              JACOB Arvidsson                                       

Långaryd F

17171004

17180928b

 

S-BB

 

           PER Nilsson, bonde (Holmen)                       

Långaryd F

1677…

17700116

 

= V-cb

 

           g 17081108 BRITA Månsdtr

 

16880305

17661223

7

S-BBA

 

              = V-cbA (Nils Persson, se band V, Våthultsstammen)

 

 

 

 

S-BBb

 

              = V-cbb (Karin Persdtr, se band V, Våthultsstammen)

 

 

 

 

S-BBC

 

              = V-cbC (Måns Persson, se band V, Våthultsstammen)

 

 

 

 

S-BBD

 

              = V-cbD (Anders Persson, se band V, Våthultsstammen)

 

 

 

 

S-BBe

 

              = V-cbe (Karin Persdtr, se band V, Våthultsstammen)

 

 

 

 

S-BBF

 

              = V-cbF (Lars Persson, se band V, Våthultsstammen)

 

 

 

 

S-BBG

 

              = V-cbG (Henrik Persson | Holmqvist, se band V, Våthultsstammen)

 

 

 

 

S-Bc

 

           ANNA Nilsdtr                                               

Långaryd F

1685…

17630320

 

 

 

           g 17030614 LARS Nilsson, bonde (N Åkershult)                        

 

1676å

17520624

6

S-BcA

 

              NILS Larsson | Åkerberg, komminister       

Färgaryd F

17051001

17850221

 

 

 

              g1 1739… Martha Catharina Lammera        

 

17131003

17460807b

3

 

 

              g2 17471103 EVA Sjöberg

 

172504å

17850124

5

S-BcA A

g1

                 ERIK Åkerberg, domkyrkokomminister    

Växjö

17400120

18091119

og

S-BcA B

g1

                 ANDERS Åkerberg, faktor, handelsman   

Kungälv

17420523

18000602

 

 

 

                 g1 17870924 BARBRO Höijer | Å                

 

17…

17930629

0

 

 

                 g2(2) 17… Maria Gustava Anthelius | Hagman | Å                 

 

1750å

18170520

0

S-BcA C

g1

                 NILS Åkerberg                                  

Färgaryd F

17440826

17461207b

 

S-BcA D

g2

                 JONAS Åkerberg, bokbindarmäst             

Lidköping

17480930

18210303

 

 

 

                 g 17… JOHANNA Lengdin | Å                    

 

175907…

18150627

2

S-BcA DA

 

                    OLOF Åkerberg                           

Lidköping

17791114

17801123

 

S-BcA DB

 

                    OLOF Åkerberg, bokbindarmäst               

Lidköping

17811012

18281022

og

S-BcA E

g2

                 LARS Åkerberg, handelsman, rådman     

Kungsbacka

17500915

17890101

 

 

 

                 g(1) 17801017 Anna Christina Grimbeck | Å | Gillberg | Lönnerberg

 

17581120

18…

0

S-BcA f

g2

                 Beata Catharina Åkerberg | C                      

Färgaryd F

17530614

18280112

 

 

 

                 g 17750917 ANDREAS Colliander [SSK 1984], fil mag, komminister

 

17371002

18030131

9

S-BcA fa

 

                    Maria Helena Colliander                         

Färgaryd F

17760822

18640426

 

= aeF

 

                    g 18001227 DANIEL Persson [se länsmansgrenen],
                    hemäg (Borrebo)        

 

17671216

18280516

0

S-BcA fB

 

                    ERLAND Colliander, grosshandl          

Göteborg

17781126

18420626

 

 

 

                    g 18141126 Maria Elisabet Kjellberg [SSK 1989] | C            

 

17930420

18571220

11

S-BcA fc

 

                    Eva Christina Colliander                        

Färgaryd F

17810805

17810818

 

S-BcA fD

 

                    PETER Colliander                   

Färgaryd F

17820802

17821223

 

S-BcA fe

 

                    Eva CHRISTINA Colliander | B               

Karlstad

17831227

18261002

 

 

 

                    g 18090407 CARL Brandt, bokbindarmäst                         

 

17811107

18230820

6

S-BcA ff

 

                    Marta Catharina Colliander                          

Färgaryd F

17870307

18640505

 

 

 

                    g 18080428 ELIAS Persson, hemäg (Borrebo)                  

 

17801119

18300822

8

S-BcA fg

 

                    Brita Elisabeth (Brita Lisa) Colliander   

Långaryd F

17890813

18620509

 

 

 

                    g 18080418 MAGNUS Andersson, gästgiv, hemäg (Nissaryd Gallagd)

 

17821123

18401122

11

S-BcA fh

 

                    Hedvig Regina Colliander                           

Färgaryd F

17920616

17931222

 

S-BcA fI

 

                    Nils Peter Colliander, bokbindarmäst   Åmål                     

Åmål

17950221

18371113

 

 

 

                    g(1) 18201015 CHRISTINA (Stina) Eriksdtr Nyström | C | Lundberg

 

17961021

18550824

7

S-BcA g

g2

                 Marta Maria Åkerberg              

Färgaryd F

17560110

17620625

 

S-BcA H

g2

                 JAKOB Åkerberg, bokbindarmäst             

Karlstad

17580718

18251108

 

 

 

                 g 17861121 CATHARINA (Cajsa) Ahlbom | Å                         

 

17610802

18450411

0

S-BcB

 

              NILS Larsson, bonde (N Åkershult)             

Långaryd F

17120728

17831118

 

 

 

              g 17480529 RANGEL Larsdtr [syster t S-Bcc-g o S-Bce-g]

 

17310402

18150508

9

S-BcB A

 

                 LARS Nilsson                                        

Långaryd F

17490809

17500507

 

S-BcB B

 

                 LARS Nilsson, …           

17510512

 

> 

S-BcB c

 

                 Märta Catharina (MARTA) Nilsdtr                                        

Långaryd F

17531004

18200626

 

 

 

                 g 17720106 SAMUEL Persson, bonde (Bökhult)                  

 

17381011

18100119

8

S-BcB ca

 

                    INGEGERD Samuelsdtr                                   

Långaryd F

17721216

17861120

 

S-BcB cb

 

                    DOROTHEA Samuelsdtr                                  

Långaryd F

17740331

17860911

 

S-BcB cc

 

                    PERNILLA Samuelsdtr         

Långaryd F

17750903

18460818

 

 

 

                    g 18051103 SVEN Bengtsson [bror t S-BcB cH-g], torp (u Bökhult)

 

17811119

18580605

5

S-BcB cD

 

                    DAVID Samuelsson, hemäg (L Hässlehult)                                

Färgaryd F

17780604

18360820

 

= aCf c

 

                    g 18120316 Maja Lena Davidsdtr [S-Bce Fc]                     

 

17921021

18710212

7

S-BcB ce

 

                    ELIN Samuelsdtr                       

1796 Göteborg

17811211

 

> 

S-BcB cF

 

                    NILS Samuelsson                           

Långaryd F

17851120

18031101

 

S-BcB cg

 

                    INGEGERD Samuelsdtr                                 

Färgaryd F

17890711

18300922

 

 

 

                    g 18111222 ABRAHAM Andersson, bonde (Jakobsbo)    

 

17790208

18201210

4

S-BcB cH

 

                    PETER Samuelsson | Strand, soldat, hembr (Näs)           

Långaryd F

17920806

18610408

 

 

 

                    g 18170525 JOHANNA Bengtsdtr [syster t S-BcB cc-g]    

 

17950911

18670630

8

S-BcB d

 

                 ANNA Nilsdtr                                                          

Långaryd F

17560616

18370319

 

 

 

                 g 17801105 BENGT Larsson, bonde (N Åkershult)              

 

17530620

18280401

11

S-BcB dA

 

                    BENGT Bengtsson, torp (Krogen u Esehylte), mjöln       

Långaryd F

17810708

18370905

 

 

 

                    g(2) 18121108 ANNA Nilsdtr                   

 

17811015

18631201

5

S-BcB dB

 

                    NILS Bengtsson, …      

1798 Halland

17840907

 

> 

S-BcB dC

 

                    LARS Bengtsson                      

Långaryd F

17860109

17860517

 

S-BcB dD

 

                    CHRISTIAN Bengtsson                                        

Långaryd F

17870209

17870309

 

S-BcB de

 

                    ANNA Bengtsdtr                              

Långaryd F

17870209

17870422

 

S-BcB dF

 

                    LARS Bengtsson                    

Långaryd F

17890301

17890421

 

S-BcB dG

 

                    LARS Bengtsson, torp (Fagraslätt u Grimeton Per Bonnasgd)

Grimeton N

17900930

18471009

 

 

 

                    g(2) 18181231 INGER Andersdtr           

 

17920320

18571115

4

S-BcB dh

 

                    Anna Christina Bengtsdtr                           

Villstad F

17921203

18550502

 

 

 

                    g 18240111 PETER Svensson, torp (Hultet u Flansbacka)

 

17941124

18440804

2

S-BcB dI

 

                    CHRISTIAN Bengtsson                                           

Långaryd F

17950221

17950420

 

S-BcB dJ

 

                    ERIK Bengtsson, torp (Alexanderstorp u Berg)                         

Lindberg N

17961129

18650427

 

 

 

                    g 18280105 Anna Christina Andersdtr  

 

18060804

18960523

4

S-BcB dK

 

                    ERLAND Bengtsson, torp (Mölletorpet u Lindhov)

Lindberg N

18010526

18690315

 

 

 

                    g 18301229 Johanna Brita Petersdtr Rosendahl                

 

18070723

18881127

5

S-BcB e

 

                 ELIN Nilsdtr                                               

Långaryd F

17590715

17760311

 

 

 

                 g(1) 17741023 PER Isaksson, …              

 

17470321

 

1

S-BcB ea

 

                    MARGARETA (Greta) Persdtr                 

17750622

 

> 

S-BcB f

 

                 CHRISTINA Nilsdtr        

17620213

 

> 

S-BcB g

 

                 REGINA Nilsdtr                               

Lindberg N

17650518

18300311

 

 

 

                 g 17950206 SVEN Andersson, bonde (St Bläshammar)      

 

17660710

18390505

6

S-BcB gA

 

                    ANDERS Svensson, bonde (St Bläshammar)                    

Lindberg N

17950301

18711122

 

 

 

                    g 18311015 ANNA Olsdtr [syster t S-BcB gB-g]                 

 

18030727

18750324

6

S-BcB gB

 

                    NILS Svensson, bonde (Balgö)             

Lindberg N

17961022

18840622

 

 

 

                    g 18290503 LENA Olsdtr [syster t S-BcB gA-g]                  

 

18000605

18730222

2

S-BcB gc

 

                    ANNA Svensdtr                             

Lindberg N

179901…

18470222

 

 

 

                    g(1) 18341231 Johan SEVERIN Johansson, bonde (Trönninge)

 

18111028

18710726

3

S-BcB gd

 

                    HELENA Svensdtr              

Lindberg N

18010914

18561231

 

 

 

                    g(2) 18301229 JÖNS Andersson, torp (Lyckan u Berg)   

 

17950302

18771212

5

S-BcB ge

 

                    INGER Regina Svensdtr                                    

Lindberg N

18040311

18051203

 

S-BcB gf

 

                    INGER Regina Svensdtr                                 

Grimeton N

18060223

18680705

 

 

 

                    g1 18281005 JÖNS Olausson, hemäg (Grimeton Nils Olsgd)

 

17881110

18370813

4

 

 

                    g2(1) 18420507 Nils Jacob Nilsson, bonde (Grimeton Per Bonnasgd)

 

18140306

18970707

1

S-BcB H

 

                 DAVID Nilsson                                     

Långaryd F

17680916

17721209

 

S-BcB I

 

                 PETER Nilsson, …                          

1789c Göteborg

17710212

 

> 

S-Bcc

 

              KERSTIN Larsdtr                              

Burseryd F

17151207

17940801

 

 

 

              g 174211… LAGE Larsson [bror t S-BcB-g o S-Bce-g,           

 

17140610

17940109

7

 

 

              farbror t S-Bcc g-g], bonde (Röshult)                                 

 

 

 

 

S-Bcc a

 

                 KERSTIN Lagesdtr                 

Burseryd F

17431118

17500918

 

S-Bcc b

 

                 HELENA Lagesdtr                    

Burseryd F

17451217

17500917

 

S-Bcc C

 

                 DAVID Lagesson                         

Burseryd F

17480118

17500919

 

S-Bcc D

 

                 DAVID Lagesson, hemäg (Yttra Lalabo)   

Burseryd F

17501026

17990216

 

 

 

                 g 17721120 INGRID Persdtr                      

 

17490820

17940120

3

S-Bcc Da

 

                    ANNA Davidsdtr                     

Burseryd F

17730705

18030913

 

 

 

                    g(1) 18000615 JOHANNES Eriksson, hemäg (Yttra Lalabo)

 

17660312

18240807

2

S-Bcc DB

 

                    PETER Davidsson, hemäg (Yttra Lalabo)                                           

Burseryd F

17770520

18460316

 

 

 

                    g 17990616 INGRID Andersdtr               

 

17741121

18660301

8

S-Bcc Dc

 

                    CHRISTINA Davidsdtr     

Burseryd F

17900212

18060506

 

S-Bcc E

 

                 LARS Lagesson, hemäg (Vickelsbo), smed                         

Burseryd F

17530306

17981212

 

 

 

                 g1 17750611 KERSTIN Arvidsdtr              

 

17560915

17831023

3

 

 

                 g2 17840825 JOHANNA Hansdtr              

 

17560114

18320125

7

S-Bcc EA

g1

                    DAVID Larsson, hemäg (Vickelsbo)      

Burseryd F

17760512

18320328

 

 

 

                    g 18000201 INGEBORG Erlandsdtr       

 

17760110

18190518

5

S-Bcc EB

g1

                    JOHANNES Larsson            

Burseryd F

17780903

17830925

 

S-Bcc Ec

g1

                    INGRID Larsdtr                       

Burseryd F

17811005

18541108

 

= S-Bcc gA

 

                    g 18050309 DAVID Petersson, hemäg (Burseryd stubbakullsgd)

 

17780111

18450812

1

S-Bcc ED

g2

                    JOHANNES Larsson          

Burseryd F

17841002

17871116

 

S-Bcc EE

g2

                    LARS Larsson, …             

1804 Tranemo P

17861019

 

> 

S-Bcc EF

g2

                    JOHANNES Larsson | Berg | Spång, soldat,                     

Villstad F

17881217

18651221

 

 

 

                    torp (Höljenäs u N Uvekull)                   

 

 

 

 

 

 

                    g1 18111020 ELIN Jönsdtr                     

 

17820727

18420510

4

 

 

                    g2 18430505 CHRISTINA Petersdtr        

 

18000424

18811005

1

S-Bcc EG

g2

                    LAGE Larsson            

Burseryd F

17910808

17910901

 

S-Bcc EH

g2

                    PETER Larsson | Staf | Budin, soldat   

Burseryd F

17920926

18620704

 

 

 

                    g1 18150129 MARTA Magnusdtr            

 

17860514

18471112

5

 

 

                    g2 18480701 Ingrid Maria Petersdtr       

 

18170610

19071124

0

S-Bcc Ei

g2

                    GRETA Larsdtr                          

Burseryd F

17950117

18771022

 

 

 

                    g 18200318 JOHANNES Petersson | Staf, soldat,             

 

17980304

18571121

8

 

 

                    hemäg (S Stenbrohult), kyrkväkt               

 

 

 

 

S-Bcc EJ

g2

                    HARALD Larsson | Stoltz, soldat, hemäg (Betarp bäckegd)

Burseryd F

17980511

18871113

 

 

 

                    g 18260603 Anna Sofia Petersdtr           

 

18010418

18831119

10

S-Bcc F

 

                 PETER Lagesson, …

Burseryd F

17560127

17970318

og

S-Bcc g

 

                 ELIN Lagesdtr                                             

Burseryd F

17601118

18360805

 

 

 

                 g 17760408 PETER Petersson Burman [brorson t S-BcB-g,

 

17500624

18161203

6

 

 

                 S-Bcc-g o S-Bce-g, halvbror t S-Bce c-g1], bonde (Röshult)

                   

 

 

 

S-Bcc gA

 

                    DAVID Petersson, hemäg (Burseryd stubbakullsgd)        

Burseryd F

17780111

18450812

 

= S-Bcc Ec

 

                    g 18050309 INGRID Larsdtr                    

 

17811005

18541108

1

S-Bcc gB

 

                    PETER Petersson, säteriäg (Ö Mjöhult Lalyckan), kyrkvärd

Sandvik F

17830110

18380920

 

 

 

                    g 18070705 JOHANNA Svensdtr [syster t S-Bcc gC-g]     

 

17861014

18691222

4

S-Bcc gC

 

                    SAMUEL Petersson, hemäg (Vickelsbo)                            

Burseryd F

17851222

18640905

 

 

 

                    g(2) 180806… INGRID Svensdtr [syster t S-Bcc gB-g]     

 

17810805

18340311

3

S-Bcc gD

 

                    JOHANNES Petersson, hemäg (Röshult), kyrkvärd         

Burseryd F

17881115

18410225

 

= S-Bce ad

 

                    g(2) 18180329 GRETA Johannesdtr     

 

17810316

18610131

3

S-Bcc ge

 

                    CATHARINA Petersdtr                  

Burseryd F

17911107

18520311

 

= S-Bce cA

 

                    g 18080624 JOHANNES Eriksson, hemäg (Frostnäs hökagd)

 

17830809

18740515

5

S-Bcc gf

 

                    Lena Christina Petersdtr                                           

Burseryd F

18000626

18000724

 

S-BcD

 

              ANDERS Larsson                                

Långaryd F

17190219

17190624b

 

S-Bce

 

              GUNNEL Larsdtr                                    

Burseryd F

17201123

18021011

 

 

 

              g 17480524 JÖNS Larsson [bror t S-BcB-g o S-Bcc-g,           

 

17220927

17810910

6

 

 

              farbror t S-Bcc g-g], bonde (Röshult)                             

 

 

 

 

S-Bce a

 

                 KERSTIN Jönsdtr                       

Burseryd F

17500925

18211128

 

 

 

                 g 17711103 JOHANNES Persson [farbror t S-Bce ad-g1],   

 

17471017

18410127

4

 

 

                 bonde (Påbo mgd)                       

 

 

 

 

S-Bce aA

 

                    ELIAS Johannesson  

Burseryd F

17720927

17721217

 

S-Bce ab

 

                    BRITA Johannesdtr             

Burseryd F

17741109

18320429

 

 

 

                    g 17980610 MÅNS Månsson, hemäg (Lida mgd)              

 

17690609

18340513

8

S-Bce ac

 

                    LENA Johannesdtr                 

Håcksvik P

17771118

18681227

 

 

 

                    g 18000624 PETER Eriksson, bonde (Ö Bäck)                 

 

17750412

18620130

7

S-Bce ad

 

                    GRETA Johannesdtr           

Burseryd F

17810316

18610131

 

 

 

                    g1 18020704 JOHANNES Larsson [brorson t S-Bce a-g],

                    bonde (N Påbo)

 

17800919

18131012

2

= S-Bcc gD

 

                    g2 18180329 JOHANNES Petersson, hemäg (Röshult), kyrkvärd

 

17881115

18410225

3

S-Bce B

 

                 PETER Jönsson, bonde (Bössingshult) 

S Hestra F

17530125

18380228

 

 

 

                 g(2) 17880611 ANNA Gunnarsdtr             

 

17500427

18181211

0

S-Bce c

 

                 ANNA Jönsdtr                                       

Burseryd F

17560110

18381201

 

 

 

                 g1 17821208 Erik Peter Sederdahl [halvbror t S-Bcc g-g], …

 

17530717

17840217

1

 

 

                 g2 17851226 MAGNUS Svensson, bonde (Yttra Långhult) 

 

17581030

18130807

7

S-Bce cA

g1

                    JOHANNES Eriksson, hemäg (Frostnäs hökagd)            

Burseryd F

17830809

18740515

 

= S-Bcc ge

 

                    g 18080624 CATHARINA Petersdtr        

 

17911107

18520311

5

S-Bce cb

g2

                    ELIN Magnusdtr                                 

Burseryd F

17860709

17861013

 

S-Bce cC

g2

                    ELIAS Magnusson, hemäg (Bössingshult)                        

S Hestra F

17871201

18310218

 

 

 

                    g 18160602 Anna Regina Johansdtr

 

17870817

18710118

3

S-Bce cd

g2

                    LISKEN Magnusdtr              

Burseryd F

17900321

18590419

 

 

 

                    g 18160106 PETER Andersson, hemäg (Knavrabo)         

 

17830516

18600718

5

S-Bce cE

g2

                    SAMUEL Magnusson          

Burseryd F

17930119

17930323

 

S-Bce cF

g2

                    SAMUEL Magnusson, hemäg (St Kätabo)                                   

Burseryd F

17940204

18700112

 

 

 

                    g 18250703 GRETA Andersdtr               

 

17910112

18380725

5

S-Bce cG

g2

                    ERIK Magnusson, hemäg (S Påbo)       

Burseryd F

17970110

18540724

 

 

 

                    g 1823… Anna Catharina Petersdtr       

 

18050405

18660306

3

S-Bce ch

g2

                    GRETA Magnusdtr               

Burseryd F

18010615

18660126

 

 

 

                    g 18190412 JONAS Månsson [brorson t S-Bce e-g], hemäg (Röshult)

 

17970306

18470428

6

S-Bce D

 

                 LARS Jönsson                                   

Burseryd F

17590130

17730905

 

S-Bce e

 

                 ELIN Jönsdtr                                             

Burseryd F

17610322

18451025

 

 

 

                 g 17841226 JONAS Jonasson [farbror t S-Bce ch-g], bonde (Röshult)

 

17580623

18250929

0

S-Bce F

 

                 DAVID Jönsson, bonde (Tostabo)   Långaryd F                 

Långaryd F

17640124

18381214

 

= aCf

 

                 g 17880601 JOHANNA Danielsdtr [se länsmansgrenen]

 

17690618

18480418

9

S-Bce FA:2

 

                    = aCf A (Daniel Davidsson)

 

 

 

 

S-Bce FB:2

 

                    = aCf B (Johannes Davidsson)

 

 

 

 

S-Bce Fc:2

 

                    = aCf c (Maja Lena Davidsdtr [S-BcB cD-g])

 

 

 

 

S-Bce Fd:2

 

                    = aCf d (Anna Davidsdtr)

 

 

 

 

S-Bce FE:2

 

                    = aCf E (Daniel Davidsson)

 

 

 

 

S-Bce FF:2

 

                    = aCf F (Jöns Davidsson)

 

 

 

 

S-Bce FG:2

 

                    = aCf G (Gabriel Davidsson)

 

 

 

 

S-Bce FH:2

 

                    = aCf H (Jöns Davidsson)

 

 

 

 

S-Bce Fi:2

 

                    = aCf i (Johanna Davidsdtr)

 

 

 

 

S-Bcf

 

              ANNA Larsdtr

Långaryd F

17290105

17891017

 

 

 

              g 17521228 PER Eriksson, bonde (V Kråkeryd), domkyrkorätt

 

17311214

18051117

7

S-Bcf A

 

                 LARS Persson, bonde (S Åkershult)        

Långaryd F

17550211

18310414

 

 

 

                 g 17751226 GUNNEL Larsdtr                    

 

17390829

18180506

3

S-Bcf AA

 

                    LARS Larsson                                      

Långaryd F

17761204

17761204

 

S-Bcf AB

 

                    ANDERS Larsson, hemäg (Äskebo)      

Långaryd F

17771221

18480419

 

 

 

                    g 18050413 ANNA Johansdtr                 

 

17860529

18551212

7

S-Bcf AC

 

                    PETER Larsson, hemäg (S Åkershult)            

Långaryd F

17810810

18570116

 

= aea b

 

                    g 18071217 LISA Bengtsdtr                    

 

17880213

18580927

6

S-Bcf b

 

                 ANNA Persdtr                                            

Långaryd F

17571207

17580531

 

S-Bcf C

 

                 ERIK Persson, bonde (V Kråkeryd)          

Långaryd F

17590929

18351124

 

 

 

                 g 17821226 MARIA Larsdtr                        

 

17590812

18420405

8

S-Bcf Ca

 

                    ELIN Eriksdtr                                     

Långaryd F

17840219

18701012

 

 

 

                    g1 18060624 INGEMAR Andersson, hemäg (N Fagerhult)

 

17770218

18080801

1

 

 

                    g2 18101230 LARS Knutsson, hemäg (N Fagerhult)

 

17850605

18430612

5

S-Bcf CB

 

                    NILS Eriksson                                     

Långaryd F

17860220

17860420

 

S-Bcf CC

 

                    NILS Eriksson, bonde (Boda bergsgd) 

S Hestra F

17870516

18280608

 

 

 

                    g(2) 18100204 LENA Christiansdtr        

 

17810916

18500404

6

S-Bcf Cd

 

                    ANNA Eriksdtr                       

Långaryd F

17891101

18070403

 

S-Bcf Ce

 

                    LISA (Anna Lisa) Eriksdtr                              

S Hestra F

17920922

18860913

 

 

 

                    g1 18150805 SVEN Johannesson, hemäg (Boda bäckegd)

 

17870903

18200821

2

 

 

                    g2 18221105 PETER Svensson, hemäg (Boda bergsgd)

 

17970926

18530405

5

S-Bcf CF

 

                    PER (Peter) Eriksson, hemäg (Hensjö ekagd), kyrkvärd

S Hestra F

17960128

18610923

 

 

 

                    g1 18210701 Anna Brita Johansdtr       

 

18030117

18220123

0

 

 

                    g2 18240619 INGELA Johansdtr [syster t S-Bcf CH-g]

 

18030815

18901221

9

S-Bcf Cg

 

                    JOHANNA Eriksdtr               

Gryteryd F

17981231

18440817

 

 

 

                    g 18211226 ANDERS Larsson, hemäg (S Röshult), kyrkvärd

 

17910602

18490101

2

S-Bcf CH

 

                    GABRIEL Eriksson, hemäg (V Kråkeryd)

Långaryd F

18040130

18840626

 

 

 

                    g 18240619 INGRID Johannesdtr [syster t S-Bcf CF-g2]

 

18060325

18740409

4

S-Bcf D

 

                 SAMUEL Persson, hemäg (V Kråkeryd), domkyrkorätt

Långaryd F

17620817

18310321

 

= aDh

 

                 g 17900620 ANNA Johansdtr [se länsmansgrenen]            

 

17690205

18050708

7

S-Bcf Da:2

 

                    = aDh a (Anna Samuelsdtr)

 

 

 

 

S-Bcf Db:2

 

                    = aDh b (Johanna Samuelsdtr)

 

 

 

 

S-Bcf DC:2

 

                    = aDh C (Jacob Samuelsson)

 

 

 

 

S-Bcf Dd:2

 

                    = aDh d (Johanna Samuelsdtr)

 

 

 

 

S-Bcf De:2

 

                    = aDh e (Lisa Samuelsdtr)

 

 

 

 

S-Bcf Df:2

 

                    = aDh f (Pernilla Samuelsdtr)

 

 

 

 

S-Bcf Dg:2

 

                    = aDh g (Ingegerd Samuelsdtr)

 

 

 

 

S-Bcf e

 

                 ANNA Persdtr                                           

Långaryd F

17650325

17670504

 

S-Bcf f

 

                 LENA Persdtr                                               

Långaryd F

17680321

18271126

 

= aDD

 

                 g 17900627 ANDERS Johansson [se länsmansgrenen],

                 bonde (N Strömhult)

 

17580318

18170621

7

S-Bcf fA:2

 

                    = aDD A (Johannes Andersson)

 

 

 

 

S-Bcf fB:2

 

                    = aDD B (Anders Andersson)

 

 

 

 

S-Bcf fc:2

 

                    = aDD c (Anna Lisa Andersdtr)

 

 

 

 

S-Bcf fD:2

 

                    = aDD D (Peter Andersson)

 

 

 

 

S-Bcf fe:2

 

                    = aDD e (Ingegerd Andersdtr)

 

 

 

 

S-Bcf ff:2

 

                    = aDD f (Ingegerd Andersdtr)

 

 

 

 

S-Bcf fg:2

 

                    = aDD g (Maja Andersdtr)

 

 

 

 

S-Bcf G

 

                 JOHANNES Persson, hemäg (Älmhult)    

Långaryd F

17710225

18470428

 

= FCd

 

                 g 18000624 MAJA Andersdtr [se länsmansgrenen]             

 

17750911

18200810

7

S-Bcf Ga:2

 

                    = FCd a (Anna Johannesdtr)

 

 

 

 

S-Bcf GB:2

 

                    = FCd B (Per Johannesson)

 

 

 

 

S-Bcf Gc:2

 

                    = FCd c (Eva Johansdtr)

 

 

 

 

S-Bcf GD:2

 

                    = FCd D (Andreas Johannesson)

 

 

 

 

S-Bcf GE:2

 

                    = FCd E (Nils Johansson)

 

 

 

 

S-Bcf GF:2

 

                    = FCd F (Johannes Johannesson)

 

 

 

 

S-Bcf GG:2

 

                    = FCd G (Salomon Johannesson)

 

 

 

 

S-c

 

        dtr … Larsdtr                                                        

16…

 

> 

 

b = begravningsdatum

c = cirka

d = dopdatum

å = födelseår enligt åldersuppgift i dödbok

 

 

Upphovsrätt/Copyright © 2014 Per Andersson & Johan Lindhardt

Källa: www.langarydsslakten.se